Shakes & Fidget - The Game - Supportforum  

Wróć   Shakes & Fidget - The Game - Supportforum > Offtopic > Gry

Gry Wszelkie informacje dotyczące gier, tych starych i nowych.

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stare 10-02-2015, 14:25
Kuszu
Gość

Domyślnie Gothic

Chciałbym wszystkim przypomnieć o jednaj z najbardziej kultowych serii cRPG w historii stworzonej przez niemieckie studio Piranha Bytes, w której to Gracze wcielają się w rolę Bezimiennego, wysłannika boga Innosa i muszą stawić czoła siłom zła, którymi kieruje potężny demon. Mowa oczywiście o Gothicu.

Pierwsza część serii została wydana całe wieki temu a było to w 2001 roku, ale nadal cieszy się ogromnym uznaniem fanów.

Akcja gry przenosi graczy do fantastycznego Królestwa Myrtany, którym rządzi król Rhobar II. Słowem wstępu gracze Wcielając się w postać Bezimienngo trafiają oni do kolonii karnej na wyspie Khorinis.

Bezimienny może napotkać ponad 200 postaci niezależnych i dołączyć do kilkunastu gildii, z których każda kieruje się nieco innymi motywami działań. Na jego drodze staje także kilkadziesiąt rodzajów potworów.

Jak przystało na tytuł łączący elementy gry akcji i cRPG, ważną rolę w Gothicu odgrywa walka. Arsenał broni, pancerzy i artefaktów (amulety i medaliony) jest spory, choć dostęp do niektórych przedmiotów bywa ściśle limitowany (można je tylko wykonać samemu lub zdobyć pokonując przeciwnika). Zależnie od upodobań gracza, Bezimienny może władać mieczami jedno i dwuręcznymi, toporami, maczugami, młotami, kuszami lub łukami.

W grze zastosowany został prosty system współczynników i umiejętności. Postać głównego bohatera opisana jest przez atrybuty: siły, zręczności oraz maksymalnego zdrowia i many. Po awansie na kolejny poziom doświadczenia Bezimienny otrzymuje 10 punktów, które gracz może przeznaczyć na podniesienie współczynników, bądź nauczenie się nowych umiejętności. Są to zarówno biegłości bojowe (władanie bronią jedno i dwuręczną) i magiczne, ale też użyteczne w codziennym życiu (np. otwieranie zamków, skradanie się, skórowanie zwierząt). Nauka i doskonalenie już posiadanych umiejętności możliwe są jedynie po znalezieniu odpowiedniego nauczyciela.

Gra wyróżnia się poziomem oprawy audio-wizualnej. Silnik graficzny ZenGin generuje obfitujący w detale, wysokiej jakości (jak na swoje czasy) obraz. Klimatu dodaje zmieniające się w cyklach dnia i nocy oświetlenie. Animacje postaci głównego bohatera, którego poczynania gracze obserwują z perspektywy trzeciej osoby, wyglądają płynnie i naturalnie.

O fabule pisał nie będę bo by to zajęło zbyt wiele czasu.

Ja się przyznam, że nie zaczynałem od tej część a od drugiej, o której zaraz napiszę. Jenak później chciałem dowiedzieć się jak to wszystko się zaczęło, a później wielokrotnie do niej wracałem.

Podobnie jak w części poprzedniej akcja Gothic II toczy się w świecie fantasy i kontynuuje fabułę poprzedniczki. Jednak tym razem nie poruszamy się już tylko wewnątrz terenów z części pierwszej a po znacznie większym obszarze wyspy. Akcja toczy się w nowych bardzo rozległych i różnorodnych lokacjach, m.in. miasteczko nadmorskie, klasztor, biblioteka, farma, zamek oraz pod koniec na innej nieco mniejszej wysepce. Oczywiście spotkamy tu też klika znajomych terenów. Praktycznie rzecz biorąc zasady gry nie uległy diametralnym zmianom. Mamy oczywiście kilka usprawnień, tj. nowe klasy postaci, nowe gildie oraz nowe czynności które może wykonywać nasz bohater.

Poprawie uległa też grafika - cała kraina i jej elementy (drzewa, miasta, domy, itp.) są bardziej dopracowane. W sumie w grze występuje około 100 różnych tekstur twarzy.
  • Olbrzymia i wielowątkowa fabuła.
  • Około 400 niezależnych postaci, z których każda posiada swój indywidualny charakter.
  • Ponad 150 rodzajów broni do walki wręcz i na odległość.
  • Ponad 50 rodzajów potworów.

W następnej kolejności serii powstał do tej części oficjalny dodatek "Noc Kruka"

W przeciwieństwie do innych dodatków, gdzie zazwyczaj dostajemy do dyspozycji jedynie nowe obszary czy przedmioty, twórcy poszli o krok dalej ***8211; do podstawowej wersji gry wpleciono nową, rozbudowaną historię praktycznie niezwiązaną z główną fabułą Gothic II. Postarano się również o znaczne zmodyfikowanie już istniejącego świata (nie oznacza to jednak zmiany położenia kluczowych lokacji, tylko rozbudowanie ich oraz pojawienie się wielu dodatkowych sekretów, itp.). Zastosowane rozwiązanie wymusza na posiadaczach dodatku przechodzenie całego programu od początku (wszystkie save'y z ***8222;samego***8221; Gothic II stają się bezużyteczne po zainstalowaniu dodatku). Z drugiej strony jednak patrząc, liczba nowości czy implementowanych poprawek w pełni rekompensuje tę niedogodność.

Twórcy omawianego rozszerzenia postarali się także o usprawnienia silnika gry (dopracowano głównie efekty audio-wizualne), jak również usunięcie wszystkich wykrytych błędów programistycznych, z którymi mieliśmy do czynienia w oryginalnym Gothic II.

Jeśli natomiast o mnie chodzi to w tę część grywałem chyba najwięcej razy i za każdym razem innymi sposobami dlatego tez polecą ją wszystkim tym, którzy lubują się w tego typu gierkach do przechodzenia jej nawet po kilka razy.

Przejdźmy teraz do trzeciej odsłony serii.

Ta jednak uległa dużo większym zmianom niż w poprzednich częściach dlatego straciła ona bardzo n w oczach tych którzy bardzo polubili te wcześniejsze. Pozmieniane zostało praktycznie wszystko. Cała mechanika, grafika która jak na tamten czas 2006-2007 rok była po prostu niesamowita. Jednak fabuła i spotykane NPCy cały czas nawiązują do całości serii.

Tutaj akcja z wyspy Khorinis przenosi się na kontynent.
Świat przedstawiony w Gothicu III składa się z trzech wielkich krain: pustynnego Varrantu, skutego lodem Nordmaru oraz utrzymanej w europejskim, średniowiecznym klimacie Myrthany. Jest to obszar znacznie znacznie większy od oferowanego nawet przez Noc Kruka.

Podobnie jak w poprzednich odsłonach gry, gracz nie może samodzielnie wykreować postaci, lecz jej rozwój został znacząco rozbudowany. Znacznie ułatwiona została, względem poprzedniczki, walka mieczem, tracąc jednocześnie gros oferowanych wcześniej możliwości. Z drugiej strony gracz może się obecnie nauczyć walki dwoma mieczami. . Poza ćwiczeniem się w walce wręcz gracz może rozwijać swoją postać w kierunku łucznictwa lub magii.

Ta ostatnia prezentuje się w Gothicu 3 cokolwiek inaczej. Magia runiczna, którą dotychczas gracz się posługiwał, została unicestwiona i obecnie zaklęcia opierają się na wiedzy pradawnych, którą gracz jest w stanie sobie stopniowo przyswajać ***8211; choć sprowadza się to do korzystania ze standardowego zestawu czarów.

Największym jednak atutem trzeciej części Gothika wydaje się być wyrafinowana konstrukcja świata, 20 miast i osiedli ludzkich, z których największe przywodzą na myśl stolicę Khorinis. Bardzo urozmaicony wizualnie świat idzie w parze z bogactwem flory i fauny, z rytmem dobowym, któremu podporządkowuje się wszystko co żyje. Na gracza czeka 600 misji do wykonania oraz wiele nie zawsze oczywistych wyborów, których swoboda poczynania bynajmniej nie ułatwia. Można wyuczyć się umiejętności kowalskich, alchemicznych i kulinarnych. Największym minusem zaś jest bardzo zły poziom techniczny gry, który zaowocował serią łatek publikowanych zaraz po premierze (linki do nich wstawię niżej).

Cóż jeszcze mogę o niej powiedzieć, a no tyle że nie polecam jej aż tak bardzo jednak w ramach uzupełnień na prawdę warto w nią dłużej zagrać jeżeli oczywiście nasz sprzęt na to pozwoli. Osobiście przechodziłem ją 2 razy nie więcej a to z tej prostej przyczyny, że mnie po prostu ona przerosła a preferowany styl walki i rozwoju dodatkowych umiejętności nie urzekł aż tak bardzo..Jak dla mniej jest ona zbyt gigantyczna względem poprzednich odsłon.

Ta część również doczekała się swojego oficjalnego dodatku
"Zmierzch Bogów"

Był on jednak początkiem końca twórczowskiej działalności w tej serii zespołu Piranha Bytes, od którego to wszystko się zaczęło.

Jest to rozszerzenie samodzielne (tzw. stand-alone), czyli nie wymaga do działania zainstalowania podstawowej wersji gry. W zamyśle twórców projekt ma opierać się przede wszystkim na rozwinięciu merytorycznym pierwowzoru i stanowić atrakcyjny pomost dla miłośników serii przed premierą innowacyjnej, czwartej odsłony cyklu.

Nasze przygody w Zmierzchu Bogów rzucają nowe światło na wydarzenia znane z podstawowej wersji gry i odpowiadają na wiele pytań po dziś dzień nurtujących fanów serii. Na swej drodze nasz heros spotyka więc wielu przyjaciół i wrogów znanych ze scenariusza podstawki, warto jednak zauważyć, iż nie wszystkie przyjaźnie i znajomości oparły się próbie czasu, zachowując się w niezmienionej postaci do dnia dzisiejszego. Powinniśmy więc ostrożnie podchodzić do relacji z bohaterami niezależnymi i czujnie przyglądać się zachowaniom postaci drugoplanowych, by nie zostać nieprzyjemnie zaskoczonym w najmniej oczekiwanym momencie.

Dodatek przynosi lekko zmodyfikowany system walki, zmienione lokacje, a także podrasowaną grafikę (twórcy zaimplementowali w nim opcje wygładzania, filtrowania anizotropowego i oświetlenia HDR). Gracze mają też okazję wypróbować nowe zbroje i rodzaje broni. Akcja rozszerzenia toczy się wyłącznie na terytorium Myrtany, więc świat znany z podstawowej wersji gry nieco się zmniejszył.

Więcej nic o nim nie powiem bo nie miałem jeszcze okazji w niego zagrać...

No i została ostatnia już 4 część

Sam nie wiem o niej zbyt wiele bo tylko jeden jedyny raz miałem ją u siebie na poprzednim PC a jej fabuła kompletnie mi się nie spodobała i wstyd się przyznać, ale zasilacz mi na niej nie wytrzymał :P

No ale żeby cośtamkolwiek dopełnić i zakończyć opis cyklu to
W odróżnieniu od poprzednich części, za produkcję programu nie odpowiada już studio Piranha Bytes. Wydawca serii, firma JoWooD, po licznych perypetiach zdecydowała się bowiem na zatrudnienie developerów ze Spellbound Studios.

Akcja Arcanii rozgrywa się dziesięć lat po Zmierzchu bogów (dodatek do trzeciej części Gothica), w którym Bezimienny, widząc zbliżający się wielkimi krokami konflikt pomiędzy przywódcami odbitej z rąk orków Myrtany, postanowił kolejny raz interweniować. Wskutek tych wydarzeń, heros objął wreszcie samodzielne rządy nad zjednoczonymi krainami i obwołał się królem, przybierając imię Rhobara III. Gracz wciela się w całkowicie nową nową postać : - (, która także zwana jest Bezimiennym i pragnie zemścić się na władcy za to, że ten najechał jej wioskę położoną na niewielkiej wysepce Feshyr i wymordował jej wszystkich mieszkańców. Właściwa zabawa wiąże się z eksploracją kolejnych obszarów znacznie większej Argaanii, a w dokonaniu zemsty głównemu bohaterowi pomaga między innymi znany z poprzednich odsłon cyklu Diego.

Fabuła gry ma dość liniowy charakter, wymuszając na graczu odwiedzanie lokacji w ustalonej kolejności. W celu odblokowania kolejnego obszaru świata wymagane jest zazwyczaj udzielenie komuś pomocy czy też pozbycie się grupy przeciwników. Co ciekawe, niektóre główne questy można zaliczać na kilka sposobów. Nie brakuje także licznych zadań pobocznych oraz misji związanych z odnajdywaniem różnego rodzaju sekretów.
Ważną cechą gry jest to, iż kamera automatycznie oddala się od Bezimiennego każdorazowo po rozpoczęciu nowej walki, pozwalając na ogarnięcie sytuacji na polu bitwy. Główny bohater w trakcie swojej przygody odwiedza wiele ciekawych zakątków Argaanii, między innymi położone przy klifie miasto Stewark, rozległe tereny Srebrowodu, zdradliwe bagna czy też zamieszkiwaną przez dzikie bestie dżunglę.

Nie pokuszę się tutaj o polecanie fanom ani nikomu kto kiedykolwiek przeszedł poprzednia części bo raz że nie miałem jeszcze tej przyjemności czy może raczej jej braku ukończenia, ale może ktoś inny mnie w tym wyręczy...Nie wiem może kiedyś zdecyduję się pograć tym nowym Bezimiennym przeciwko staremu.

To by było na tyle jeśli chodzi o całość głównej serii jednak zarówno ja jak i Ci co bardzo ją polubili nie byli by sobą gdyby nie dołożyli czegoś od Siebie.

Chcę tutaj jeszcze w kilku zdaniach napisać o tym, że po latach po zakończeniu serii ludzie z całego świata cały czas tworzyli i dalej tworzą nieco pozmieniane lub całkiem odbiegające od głównej historii modyfikacje.

Zarówno do pierwszej jak i drugiej części z dodatkiem powstało ich bardzo wiele. Ja wspomnę tylko o kilku najciekawszych w które miałem przyjemność pogrywać. Zacznę może tutaj od podania podania kilku linków. Pierwszy zaprowadzi nas na największe fanowsko-moderatorskie forum

Jako, że pierwsza część nie doczekała się nigdy swojego oficjalnego dodatku dlatego panowie z grupy PoziomkaZ postarali się stworzyć coś na jego podobieństwo. Mod "Mroczne Tajemnice" jest jedynym takim, który rozszerza główną fabułę a poczytać i pobrać go możemy z oficjalnej strony grupy.
Innymi godnymi uwagi są:
Diccuric
Czas zapłaty
Twierdza Arbuza
oraz tutaj sam jestem zaskoczony Gothic - "Edycja Rozszerzona" z 18.01.2015 r. (którą dopiero co sam wyszukałem).

Natomiast teraz w kilku słowach, o tych w które sam się zagrywałem w ostatnim czasie czyli mody do części drugiej z dodatkiem:
-Returning (jest to rozszerzenie, które całkiem nie dawno doczekało się profesjonalnego spolszczenia i patcha). Żeby zaoszczędzić szukania to dam odnośnik do niego http://themodders.org/index.php?topic=20523.0
- Złote Wrota ( trwają prace nad drugą częścią). Oficjalna strona projektu.
-Jaktyl
-Dark Saga
-Velaya (historia wojowniczki)
Trzeba sobie poszukać. Nie będę wstawiał wszystkiego a co.

Jeśli chodzi o cześć 3 to tutaj również jeszcze żadnego moda ni grałem ale wiem, że takowe są a najpopularniejsze z nich są:
Gothic 3 - Quest Pack 4 + Content Mod (wersja polska)
ModPack 1.72 + ModStarter 1.2

przydatne również będą patche poprawiające błędy (trzeba instalować kolejno).
Zapomniałbym do uruchomienia modów niezbędny jest malutki programik zwany PlayerKitem, którego najszybciej chyba znajdziemy na jednej z największych stron informacyjnych poświęconych historii gry Gothic Site - Strefa Gohic ,a w dziale download odpowiednio do:

Gothica 1 PlayerKit-1.08k
G2 z dodatkiem NK PlayerKit
G3 ModPack 1.72 + ModStarter 1.2

i jeszczeinformacja o Edycji Rozszerzonej do G1 + Modyfikacja Edycja Rozszerzona:

Tych wszystkich modyfikacji można znaleźć bardzo wiele a te najlepiej oceniane tutaj i tutaj.

Niebawem zabieram się ponownie za Returninga i wszystkich co mają ochotę również. I to by było chyba wszystko.
Odpowiedz z cytatem
Stare 27-12-2016, 13:20
Awatar miniu9988
miniu9988 miniu9988 jest offline
Szukający drogi

Miejscowość: Obóz na bagnie
miniu9988 jest na właściwej drodze
Domyślnie

Dla mnie nie ma i nie będzie lepszej gry cRPG niż 3 pierwsze części.
Gothic 3 może odbiega trochę sterowaniem i drobniejszymi szczegółami ale nadrabia na pewno muzyką, widokami, i rozległością świata,

Co do 2 części to była pierwsza część w jaką grałem, a jak dostałem w swoje ręce dodatek to było coś nowe bronie, czary, ludzie i sama fabuła, teraz znam tę grę jak własną kieszeń jak by ktoś czegoś nie wiedział to niech podklepie do mnie

Gothic jest mi najmniej znaną grą bo grałem w nią najmniej, chociaż trzeba przyznać że popisali się soundtrackiem, klimat wydaje mi się trochę przebija górniczą doliną z G2

Gdybym miał ocenić 3 części to 10/10

Każdy chce mieć władzę, każdy chce mieć hajs
Każdy o tym tu śni, każdy o tym tu śni...

Odpowiedz z cytatem
Stare 31-12-2016, 22:35
Revest Revest jest offline
Błądzący

Revest jest na właściwej drodze
Domyślnie Gothic 4ever

Gothic to moja pierwsza i najlepsza jak na razie gra.
Odpowiedz z cytatem
Stare 27-03-2017, 12:03
Awatar dezmont1
dezmont1 dezmont1 jest offline
Błądzący

dezmont1 jest na właściwej drodze
Domyślnie

Gothic to dla mnie wręcz gra mistyczna. To od niej zaczęło się moje zamiłowanie do gier RPG, chociaż muszę przyznać, że z racji wieku nie grałem w nią tuż po premierze, a dużo później, bo coś chyba około 2005 - 2006 roku.
Odpowiedz z cytatem
Stare 05-04-2017, 07:36
V666 V666 jest offline
Błądzący

V666 jest na właściwej drodze
Domyślnie

Gram do dzisiaj!
Odpowiedz z cytatem
Odpowiedz

Tagi
bezimienny, gothic

Narzędzia wątku